Miért jó, ha a Baptista Hittan (Bibliaismeret) órát választjuk a gyerek számára?

Az alapműveltség és az egyetemes kultúra része a Biblia ismerete. A bibliaismeret órákon, a Szentírás történetei alapján kerülnek elő olyan fontos témák és kérdések, amelyek feldolgozása később segíteni fogja gyermekét az egészséges önismeret és énkép kialakításában, s eligazodni az élet fontos kérdéseiben. Így, egyszerre kapnak ismeretet a Bibliáról és bibliai történetekről, valamint a keresztyén értékrend alapjaival is
megismerkedhetnek. A Baptista Hittan (Bibliaismeret) kifejezetten a Biblia igazságainak megismertetését tűzte ki célul, és nem felekezeti hitelvek megtanítását. Ezért ajánljuk mindenkinek, aki szeretné, ha gyermeke felekezeti hovatartozástól függetlenül minél jobban megismerhetné Isten üzenetét a Biblián keresztül.

Korszerű, színes bibliaismeret tankönyvcsaládunk az Életrevaló sorozat, minden gyermek számára életkorának megfelelő segítséget biztosít ehhez.

Mi a teendő, ha a Baptista Hittan (Bibliaismeret) oktatását választják?
Az elsősök beiratkozásakor – legkésőbb április 30-ig – a szülő nyilatkozhat arról, hogy a Baptistahittant választja gyermeke számára.
A többi évfolyamra járó gyermekek szüleinek május 20-ig kell nyilatkozniuk az iskolában erről.

Ki tanítja a Baptista Hittan (Bibliaismeret) tantárgyat?
A területileg illetékes baptista közösség által megbízott lelkipásztor vagy a Baptista Oktatási Központ által megbízott Bibliatanító.

Tököli Baptista Közösség

Bibliatanító:

Rubint Zsuzsanna:  Tel.: 06-20-6122149

Gyurkovics István:   Tel.: 06-70-3226511 

Tanterv megtekinthető itt: http://www.baptistaoktatas.hu/bibliaismeret

 Hitoktatással kapcsolatos kérdések és válaszok

Az alábbiakban néhány olyan kérdést és választ írok le, melyeket szülők és diákok tettek fel nekem beszélgetéseink során. Ha egyéb kérdéseik adódnak, bátran tegyék fel, igyekszem minél hamarabb válaszolni.

Mi a különbség a baptista és a keresztyén vallás között?

A keresztyén szó jelentése, Krisztus követője, tanítványa, ami a görög krisztianosz szóból ered. A Baptista Egyház ugyanazt a Krisztust vallja Urának és Megváltójának, akit a katolikus, a református, és a pünkösdi egyházak. (Bocsánat a teljesség igénye nélküli felsorolásért.) A kérdésre a válasz röviden: semmi.

Ha úgyis „egy hajóban eveznek”, minek a többféle hittan?

Ha úgyis ugyanabból az anyagból készül, minek több fazonú ruha? Elsőre talán kicsit fura ez a hasonlat, de a lényeg benne van. A keresztyén egyházak közti különbségek az Írás, vagyis a Biblia egyes szakaszainak értelmezési különbözőségeiből adódnak. De ugyanaz az alap, a Krisztus. Mindegyik egyháznak megvan a maga dogmatikája. A katolikus és a református hittanon ezt a dogmatikát is tanulják a gyerekek, hiszen felkészítik őket az első áldozásra, a bérmálkozásra, illetve a konfirmációra. Azért van ez így, mert a gyerekeket az Egyház tagjainak tekintik. A baptista hittan tananyagában nem szerepel dogmatika, sem egyháztörténelem, csupán bibliai történetek, melyeken keresztül Isten ismeretére tanítjuk a gyerekeket. Ennek oka, hogy a gyermekeket nem tekintjük az egyház tagjainak, csak közvetve, a szüleik révén. Valljuk, hogy senki sem jut a mennybe más hitére alapozva, mindenkinek saját döntést kell hoznia Krisztus követése mellett, vagy ellen. Ez utóbbit sajnálattal fogadjuk. Ezért elsődleges célunk a hitoktatással, hogy a gyermekek a Biblián keresztül Istent megismerve önálló döntést hozzanak majd. Ahogy az öltözködés terén is különbözőek vagyunk, Krisztus követésében sem vagyunk egyformák. Isten a szíveket vizsgálja, és nem a külsőségeket. A lényeg, hogy szellemben, és igazságban imádjuk Istent. Épp ezért valljuk, hogy nincs üdvözítő egyház, csak üdvözítő Krisztus!

Mi köze a hittannak az erkölcshöz?

Az erkölcs fogalmának többféle meghatározása van. Ez abból adódik, hogy némiképp folyamatosan változik, valamint az egyes kultúrkörök erkölcsi normái is eltérőek lehetnek. Amiben mind egyezik, hogy egy adott társadalom által elfogadott, helyesnek ítélt viselkedési szabályok összessége, amely régebbi tapasztalatokon alapszik. A Biblia szerint az erkölcs alapja az Istentől származó törvények összessége, melyek megtartása nem kényszerből, hanem Isten megismerése által szívből fakad. A bibliai történeteken keresztül a gyerekek megismerik Isten tulajdonságait (szeretet, gondoskodás, szentség, igazságosság, stb.), és ebből fakadóan szinte maguk jönnek rá, mi kedves Előtte, és mi nem.

Mi a különbség az erkölcstan és a hittan között?

Tudomásom szerint az erkölcstan önismeretre, a hit- és erkölcstan pedig Isten ismeretére építve tanítja az alapvető emberi értékeket.

Mi haszna a gyereknek abból, ha hittant tanul?

Úgy gondolom, hitet nem lehet tanulni, tanítani. Ezért sokkal inkább kedvelem a bibliaismeret megnevezést. Bibliaismerete lehet annak is, aki nem hisz Istenben. A jelenlegi és a pár száz évre visszatekintő Európa keresztyén lábakon áll. Az irodalom, a történelem, a művészetek különböző ágai telis tele vannak bibliai történetekkel, vagy a keresztyénséghez kapcsolódó eseményekkel. Ebből kifolyólag a bibliaismeret órák az általános műveltséget támasztják alá. Ugyanakkor sokkal inkább hangsúlyozandónak tartom az érzelmi intelligencia fejlesztését. Bár az iskolarendszer az IQ-t támogatja, és a szerint „ítéli meg” tanulóit, fontos tudni, hogy az életben való boldogulás (amikor már minden sulit elvégzett) szempontjából az EQ (érzelmi intelligencia) sokkal fontosabb. Ez nem csupán a jó és a rossz fogalmának helyes értelmezését jelenti, hanem pl. a kudarctűrést is. Több felmérés szerint hiába nagyon okos valaki, ha nincs a lexikális tudás mögött érzelmi támogatottság, egy idő után elindul a lejtőn lefelé. Míg az iskolákban kevésbé sikeres emberek, akiknek megfelelő érzelmi hátterük van, hosszú távon megállják a helyüket.

Hátrány-e, ha nem elsőtől tanul a gyerek hittant, hanem később kapcsolódik be?

Mivel az évfolyamok tananyagai nem konkrétan egymásra épülőek, hanem önálló leckék, nem jelent gondot, ha valaki később csatlakozik a csoporthoz.

Eddig erkölcstant tanult a gyermekem, de szeretne hittanos lenni. Hogyan írathatom át?

Erről az osztályfőnöknél kell érdeklődni, de mindenképp március – április környékén van erre lehetőség, és mindig a következő évre vonatkozóan.

Kötelező-e vasárnap istentiszteletre járni a hittanosoknak?

Nem. Örülünk, ha jönnek, de nem kötelező. A vasárnapi istentisztelet alatt a gyerekeknek külön foglalkozás, „gyerekgyüli” van.

Hogyan történik az értékelés?

Alsó tagozatban írásbeli számonkérés nincs. Az értékelés az órai munka alapján történik, másodiktól témakörönkénti memoritereket tanulnak meg és mondanak fel. Szorgalmi feladatokkal szerezhetnek csillagot, később ötösöket.

Felső tagozatban szintén vannak szorgalmi feladatok, amikkel ötösök gyűjthetőek, illetve minden témakör végén van egy kvíz feladatsor, amit házi dolgozatként készítenek el. Erre általában négy hét áll rendelkezésükre.

Miből tanulnak hittan órán?

Az Életrevaló című tankönyvekből tanulnak, amikben a Bibliából vett történetek a különböző korosztályok számára érthető szóhasználattal vannak leírva. Ezeket időnként különböző feladatlapokkal egészítjük ki.

Általában hányan vannak egy csoportban?

Mivel a baptista hittan még nem igazán ismert, jelenleg kevesen vannak. Olyan is van, hogy egy csoport csupán egy fős, de ennek is meg van a maga előnye, hiszen így rugalmasabbak tudunk lenni a tananyagban, és sokkal több idő jut a személyes beszélgetésekre is. A több fős csoport előnye, hogy tudunk csapatjátékokat is játszani. 

A Magyarországi Baptista Egyház élni kíván a lehetőséggel a hozzá tartozó egyházi jogi személyek által fenntartott és az állami intézményekben, ezért a törvényben a hitoktatáshoz kapcsolódó, az Egyház számára biztosított jogokat és felelősségeket a Baptista Oktatási Központon keresztül gyakorolja:

Ennek értelmében a BOK felelőssége és joga különösen az Nkt 35.§ (4) bekezdése szerint:

A hitoktatást véző személyek kiválasztása és megbízása,

A hitoktatás tartalmának – a Bibliaismeret tantárgy keretében – történő meghatározása,

A hitoktatás szakfelügyeleti rendszerű ellenőrzése.

/*Sermons - Igehirdetések - Audio*/ .sc_audio_player .sc_audio_container { position: static; } #popup-audio-3822 { height: 175px !important; }